Pēdējās nedēļās tādos masu medijos kā delfi.lv, Latvijas sabiedrisko mediju portālā lsm.lv un citos sāk skanēt ziņas par to, ka Latvijas augstskolu studenti plāno iet protestos, jo Izglītības ministrija iecerējusi tuvāko trīs gadu laikā samazināt budžeta vietu skaitu par ceturto daļu. Tas nozīmē, ka iespējas iegūt augstāko izglītību būs vēl mazākas tiem, kuri nav spējīgi maksāt par savām studijām. Kaut arī ministrs saka, ka nauda augstākajām mācību iestādēm netikšot samazināta, patiesībā tā daļa, kas tiks ietaupīta uz studentiem, tiks novirzīta mācību spēku atalgojumam, jo šogad iesāktais pedagogu algu modelis tā paredzot…

Izglītības MinistrijaManuprāt, visas ieceres, kuras pēdējā gada laikā īsteno Izglītības Ministrija ar tās nekompetento ministru Kārli Šadurski priekšgalā ir absolūtākās muļķības un cilvēku labklājības un izglītības kvalitātes sagraušana. Visu daudz sliktāk padara tas, ka ministrija pat neklausās cilvēkos, kas jau laikus saka – ieceres ir pilnīgs ārprāts. Un kad tas tiek īstenots praksē, atklājas, ka patiesībā – kā tas ir pedagogu algas reformas rezultātā – skolotāji vairāk zaudē nekā iegūst.

Šobrīd par to skaļi runā Rīga, taču es zinu arī citas Latvijas vietas, kuras nebūt nav Rīgas tiešā tuvumā, kur šī pedagogu reforma ir nesusi vairāk kreņķu nekā labumu. Pats sliktākais, ka šie pedagogi jau tā nebija to pedagogu skaitā, kuru algas uz rokas rakstās ar četriem cipariem, bet gan vien savi 350-400 eiro uz rokas. Vai tad ar ko tādu mūsdienās normāls cilvēks spēj izdzīvot?

Rodas iespaids, ka ministrs kā tāds neprasmīgs auto mehāniķis automašīnā, kurā prasās remonts, liek auto detaļas katru uz savu laimi, nezinot, vai atbilstošās auto detaļas vispār spēj tur funkcionēt un vai vispār ir paredzētas šim mērķim. Viņam nospļauties, ka informāciju par to, kuras automašīnu rezerves daļas ir jāliek konkrētā vietā, var iegūt pie jebkura zinoša speciālista, kurš ir apguvis visu auto uzbūvi, pazīst visas auto detaļas un vispār – varētu šo darbu veikt kvalitatīvāk.

Tagad rādās, ka sagandējis visu pedagogu algu sistēmu, ministrija ir ķērusies klāt studentiem. Sak, nav ko jums tur sēdēt valsts maizē un deldēt par velti solus, mācoties lietas, kuras tāpat jums nepalīdzēs. Kāpēc nepalīdzēs? Tāpēc, ka daudzi mūsu izglītotie speciālisti dodas ārpus Latvijas un tāpat kā citi melnstrādnieki, lasa sēnes, zemenes un pako produktus. Latvijā labas amatu vietas iegūst vai nu tiešām ģēniji, vai arī savējie, kuriem ir blats konkrētās vietās. Tas jau daudzkārt ir pierādījies.

Varbūt risinājums studentiem būtu iestāšanās valdošās partijas biedru aprindās, savējos taču viņi nepametīs grūtā brīdī… Kā nekā, jaunākā paaudze viņiem arī ir vajadzīga, jo paši nedzīvos mūžīgi. Kaut gan varbūt viņi domā, ka dzīvos gandrīz mūžīgi.

Man ir skumji, ka mūsu valstī cilvēki, kuriem būtu nevis jāgrauj valsts, bet gan jāstrādā, lai uzlabotos cilvēku dzīves līmenis, patiesībā par to nemaz nedomā. Jā, daži cilvēki, kuri ir godīgi, uzticami, tiek ievēlēti Saeimā, taču viņus drīz vien salauž, jo paust savu viedokli – tas ir iet pret savu partiju, kas principā nozīmē politisko nāvi. Cik gan bieži dzirdēts, ka kādas partijas izslēdz no savām rindām biedrus, kuri atļāvušies iet pret partijas „kopējo viedokli”.

Es ceru, ka studentiem izdosies panākt situācijas uzlabošanos, jo viņi ir Latvijas jaunā paaudze. Ceru, ka starp viņiem izaugs patiešām lieliski līderi, kas visus šos mēslus, kas pēdējos 20 gadu laikā Latvijā ir radīti, aizslaucīs, lai beidzot radītu auglīgu augsni sabiedrības labklājībai.